نحوه کار با باسکول سنگی را در این نوشته شرح می دهیم. در ابتدا نگاهی به طرز کار این نوع باسکول ها می اندازیم.

طرز کار باسکول سنگی

در ساخت باسکول های سنگی از قانون هوک استفاده می شود. در این قانون رابطه بین نیرو و تغییر شکل قطعه به صورت خطی می باشد. در این باسکول ها از یک فنر و یک نیروسنج استفاده می شود و زمانی که شما بر روی باسکول قرار می گیرید، نیرو سنج نیروی کششی وارده بر فنر را اندازه گیری کرده و پس از تنظیمات مورد نیاز باسکول وزن شما را تعیین می کند.

نحوه کار با باسکول سنگی

نحوه کار با باسکول سنگی

در باسکول های سنگی قطعه ای وجود دارد که بر روی آن مانند خط کش مدرج می باشد. نام این قطعه شاهین باسکول است و در انتهای آن یک آویز وجود دارد. در مقابل شاهین قطعه ای وجود دارد که به مرغک باسکول معروف است و زمانی که شاهین با قطعه مقابل (مرغک) در یک راستا قرار می گیرد نشان دهنده تراز بودن شاهین است و شما می توانید وزن کالا را از نشانگر شاهین بخوانید.

در زمان استفاده از باسکول تا وزن 10 کیلو گرم نیازی به استفاده از سنگ در آویز باسکول نیست و زمانی که شما کالای زیر 10 کیلو گرم را بر روی باسکول قرار می دهید می توانید با تنظیم نشانگر بر روی اعداد مدرج شاهین و در یک راستا قرار گرفتن سر شاهین با قطعه مقابل (مرغک)، وزن کالای مورد نظرتان را به دست آورید ولی زمانی که وزن کالای مورد نظر از 10 کیلوگرم بیشتر می شود نیاز است که از وزنه های سنگی 100 ، 200 ، 500 و … گرمی استفاده کنید.

نحوه استفاده از باسکول سنگی ، نحوه کار با باسکول سنگی
نحوه کار با باسکول سنگی

در باسکول های سنگی برای رسیدن به توازن، هر وزنه 100 گرمی برابر 10 کیلو گرم محاسبه می شود. به طور مثال شما می خواهید خودتان را وزن کنید و بر روی باسکول قرار می گیرید. زمانی که شما بر روی باسکول می ایستید سر شاهین به سمت بالا می رود و شاهین در تعادل نمی باشد. شما وزنه های 500 ، 200، 100 و … گرمی اضافه می کنید تا شاهین باسکول تراز شود.

مثالی در خصوص توزین با باسکول

مثلا اگر وزن شما 78 کیلوگرم باشد زمانی که بر روی باسکول قرار می گیرید نیاز است از وزنه های 500 و 200 گرمی بر روی آویز استفاده کنید و نشانگر را بر روی شاهین باسکول حرکت دهید تا تعادل صورت پذیرد. زمانی که نشانگر بر روی عدد 8 قرار می گیرد شاهین و قطعه مقابل آن در حالت تعادل است و وزن شما را نشان می دهد.

نحوه کار با باسکول سنگی ، نحوه استفاده از باسکول سنگی

باسکول های سنگی باسکول سازان

باسکول های سنگی باسکول سازان در وزن های 500kg ، 200kg ، 100kg و 1000kg تولید و عرضه می گردند.

12 thoughts on “نحوه کار با باسکول سنگی

 1. عادل :

  سلام خسته نباشید دستتون درد نکنه کل گوگل زیرورو کردم تا نحوه کار باباسکول سنگی روپیدا کنم ولی امروز سایت شما رو دیدم و یادگرفتم خداوند شما راحفظ کند زنده وپایدارباشید باتشکر علمداری

 2. فرهادوارسته :

  سلام.وقت بخیر
  دوست عزیز ما در کارخانه باسکول ۱۰۰کیلویی سنگی داریم که قطعه متحرک روی شاهین شکسته میخواستم سوال کنم که این قطعه قابل تهیه است یا نه

  • علی گل محمدی :

   سلام دوست عزیز، روز بخیر
   قطعه شکسته شده را می توان در داخل کارخانه باسکول سازی تعویض نمود.

 3. عابد :

  سلام و عرض ادب واقعا ممنونم من بلد نبودم با باسکول سنگی کار کنم تا اینکه امروز وبسایت شما رو خوندم واقعا دستتون درد نکنه زنده و پایدار باشید عبدالهی

  • علی گل محمدی :

   سلام و وقت بخیر
   تعویض شاهین باسکول فقط در کارخانه امکان پذیر است.

 4. امیرحسین :

  سلام یعنی باید از آبادان بیارمش کارخونه تا شاهین تعویض کنن ؟ نمیشه قطعه رو سفارش بدم بخرم آبادان نصب بشه چون جابجاییش سخته .سنگینه راه هم دوره

  • علی گل محمدی :

   سلام، به دلیل اینکه بعد از تعویض شاهین باسکول، نیاز به تنظیمات جدید می باشد امکان تعویض قطعه فقط در کارخانه باسکول سازی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس