فناوری مورد استفاده در لودسل باسکول ها متفاوت می باشد که قصد داریم به بررسی کامل رایجترین آن بپردازیم.

لودسل چیست؟

لودسل یک نوع حسگر الکترونیکی برای اندازه گیری وزن و نیرو می باشد. لودسل ها در انواع کششی، خمشی، فشاری و پیچشی ساخته می شوند. برای اندازه گیری وزن در باسکول های جاده ای نیاز به لود سل می باشد.

لودسل شامل یک هسته فلزی و مجموعه از مقاومت های الکتریکی (strain gauge) می باشد که در اثر اعمال نیرو تغییر شکل می یابد اما پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه بر می گردد. مقاومت های الکتریکی از سیم تشکیل شده اند که جریان الکتریکی خفیفی را منتقل می نمایند.

از آنجا که حسگر در معرض وزن قرار می گیرد، سیم موجود در سنج فشار، کمی تغییر یافته و فشرده می شود. میزان برگشت پذیری این ماده نشان دهنده کیفیت و دقت باسکول می باشد.

تغییر سیم منجر به اختلاف در مقاومت به جریان عبوری از آن می شود که در آن سنسورها واریانس جریان را اندازه گیری می کنند و مقدار وزنی را که به باسکول وارد می شود را محاسبه می کنند.

لودسل باسکول جاده ای
لودسل باسکول جاده ای

موسسه OIML قدرت تفکیک و خطای مجموع لودسل و رفتار آن را تحت رطوبت و درجه حرارت بر اساس استانداردهای خاص مورد ارزیابی قرار می دهد و کلاس آن را تعیین می کند. مسئولیت و تضمین و تطبیق لودسل با استانداردهای اجباری به عهده شرکت تولید کننده می باشد.

اندازه گیری فشار در لودسل ها می تواند به صورت فشاری یا کششی باشد. یک فشار سنج، فشرده سازی حسگر را اندازه گیری می کند و این فشار وارده منجر به فشرده شدن آن و اندازه گیری وزن می شود.

حتما بخوانید: در این مقاله باسکول جاده ای را به طور کامل تشریح می کنیم

انواع لودسل

لود سل خمشی

این لود سل که از استیل زنگ نزن و با دقت بالا ساخته شده است. ساختار این حسگر به این شکل است که در مقابل نفوذ آب، گاز و سایر مواد شیمیایی کاملا آب بندی شده است و بدین ترتیب می توان آن را در محیط ها و شرایط خاص استفاده نمود.

لود سل خمشی دو طرفه

این لودسل برای ظرفیت های 2 تا 100 تن طراحی شده اند و مناسب توزین واگن، تریلی ها، کامیون ها و … می باشند . این حسگرها مجهز به یک محافظ مکانیکی می باشند.

لود سل فشاری

در حسگر های کششی، از یک صفحه خم شده با سنج های کرنشی متصل به آن استفاده می شود. با افزایش وزن در باسکول صفحات در معرض کشش قرار می گیرند. سنج کرنش در هر صفحه میزان کرنش را اندازه گیری می کند و سپس مقادیر هر یک از سنجها به هم اضافه می شوند تا مجموع آن وزن کل وارده بر باسکول را محاسبه می کنند.

این لودسل ها دارای ارتفاع کم و از فولاد ضد زنگ و با دقت بالا و عملکرد بسیار خوب ساخته شده اند. این حسگرها برای ظرفیت های 250 کیلوگرم تا 10 تن ساخته شده اند. امپدانس ورودی و خروجی در این لود سل ها 1100 اهم است و دارای گواهی نامه EEX برای محیط های پر خطر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس