باسکول جاده ای ، باسکول کامیون ، باسکول تریلی کش و یا به عبارت دیگر باسکول پلیس راه را به طور کامل در این مقاله معرفی کنیم.

باسکول جاده ای چیست؟

باسکول جاده ای تریلی کش نوعی ترازوی بسیار بزرگ می باشد و در دسته بندی باسکول ها، جز باسکول های سنگین به حساب می آید که برای توزین واگن، تریلی، کامیون، خاور، نیسان و … هر نوع وسیله نقلیه با بار و یا بدون بار مورد استفاده قرار می گیرد تا بدین وسیله وزن مقدار باری که توسط آن حمل می شود تعیین گردد.

انواع باسکول جاده ای

باسکول های جاده ای کامیون از لحاظ ساختاری از بتن، بتن فلز و تمام فلز ساخته می شوند که هر سه نوع باسکول دارای یک صفحه نمایشگر، صفحه پلت فرم و حسگر های وزنی می باشند.

باسکول جاده ای فلزی

باسکول جاده ای فلزی، باسکول تریلی کش

باسکول جاده ای بتنی

باسکول جاده ای بتنی

باسکول جاده ای بتن فلز

باسکول جاده ای بتن فلز
باسکول جاده ای بتن فلز

تفاوت عمده ای بین پلتفرم های فلزی و بتنی در باسکول های جاده ای کامیون از نظر کیفیت وجود ندارد: هر دو در مقاومت در برابر شرایط محیطی قوی هستند و هر دو دارای طول عمر یکسانی می باشند ولی مهمترین تفاوت پلت فرم های فلزی و بتنی در قیمت می باشد به طوری که قیمت تمام شده باسکول های فلزی بیشتر از باسکول های بتنی می باشد.

باسکول های جاده ای فلزی با استفاده از فلز مرغوب و با توجه به محل استفاده و کاربردهای گوناگون تولید می گردند. باسکول های جاده ای فلزی نسبت به باسکول های بتنی دارای وزن سبک تری می باشند.

صفحه پلتفرم به صورت معلق می باشد و اجسامی که قرار است توزین شوند روی آنها قرار می گیرند و سپس وزن آنها توسط لودسل که در داخل آنها تعبیه شده اند به صفحه نمایشگر منتقل می شوند.

در ذیل به بررسی مهمترین قطعات مورد استفاده در ساخت باسکول های جاده ای می پردازیم.

1- فوندانسیون
2- تناژ باسکول
3- لودسل (حسگر)
4- جانکشن باکس
5- نمایشگر
6- پرینتر

1- فوندانسیون Foundation

فوندانسیون، همان پی و زیربنای باسکول جاده ای کامیون می باشد و اجرای صحیح آن در دقت و صحت عملکرد باسکول بسیار تاثیر گذار است. درست مانند پایه و اساس یک خانه، پایه و اساس یک باسکول تریلی کش بسیار مهم برای تمام طول عمر باسکول است. هر گونه عیب می تواند باعث بروز خطاهای توزین و تسریع در ساییدگی و شکستن فوندانسیون شود.

فوندانسیون های باسکول در دو نوع پیش ساخته و غیر پیش ساخته می باشد که بنا به درخواست مشتری و شرایط جغرافیایی محل نصب باسکول، ساخته و در محل مورد نظر نصب می گردند.

فونداسیون پیش ساخته

در فوندانسیون پیش ساخته(کامپوزیتی) کلیه مراحل زیر نظر متخصصین در طی چند مرحله و با استفاده از بتن و میل گرد ساخته می شود. میل گرد مصرفی 12، 14، 22 و 25 آجدار 4 لایه به همراه بتن مصرفی عیار 450 حاوی ژل و میکرو سیلیس مواد مصرفی در این نوع باسکول ها می باشند.

باسکول های جاده ای پیش ساخته معمولا نسبت به باسکول های جاده ای فلزی در برابر خوردگی در شرایط مرطوب مقاوم تر می باشند و به طور کلی این باسکول ها نیاز به مراقبت کمتری نسبت به باسکول های جاده ای فلزی دارند. باسکول های پیش ساخته دارای درجه مقاومت بسیار بالا در برابر سایش هستند و در این باسکول ها بتن با کیفیت بالا بهترین مقاومت را در برابر یخ زدگی تضمین می کند.

در طی فرایند ساخت باسکول پیش ساخته، انجام آزمایش مقاوم سازی در برابر فشار و ضربه حائز اهمیت و الزامی می باشد. پس از انجام مراحل فوق، باسکول ساخته شده توسط باربری های طرف قرارداد به محل نصب ارسال و نصب آن در کمتر از یک روز صورت می پذیرد.

فوندانسیون غیر پیش ساخته

در فوندانسیون غیرپیش ساخته نیمی از مراحل ساخت باسکول در محل نصب و نیمی ازآن در کارخانه صورت می پذیرد که به دلیل زمان بر بودن آن و همچنین مقرون به صرفه نبودن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای فوندانسیون پیش ساخته

 • هزینه کمتر
 • امکان جابجایی
 • زمان اجرایی کمتر
 • استحکام زیاد
 • مقاوم در برابر شوک های مکانیکی و الکترونیکی

باسکول های تریلی کش باسکول سازان با رعایت تمامی استانداردهای بین المللی OIML و مطابق با استاندارد ملی شماره 1-6589 تولید و ارائه می گردند. ما اندازه باسکول های جاده ای را در ابعاد 3×8 و 3×16 قرار داده ایم که مناسب اکثر مشتریان گرامی می باشد.

ما می توانیم در صورت درخواست مشتری و به لطف مهندسین و متخصصین با تجربه امان، با فوندانسیون های فلزی و یا بتنی، از هر ترکیبی از طول و عرض و یا همچنین روی سطح زمین و یا همسطح زمین در ساخت باسکول جاده ای استفاده کنیم.

2- تناژ Tonnage

تناژ باسکول های جاده ای از 8 تن شروع می شود و بنا به خواست مشتری و نوع کاربری باسکول می توان آن را در تناژهای مختلف ساخت.

گمرک، ایستگاه راه آهن،معادن، مرغداری ها، میادین تره بار، پلیس راه، کارخانه جات و … اماکنی هستند که بیشترین استفاده را از باسکول جاده ای می کنند. باسکول جاده ای مورد استفاده در هر یک از این اماکن را با توجه به نوع کاربری آن می توان با ابعاد مورد تقاضا تولید و اجرایی نمود.

در ادامه به دو نمونه از باسکول های جاده ای و تفاوت آنها می پردازیم.

ابعاد باسکول جاده ای 50 تنی

ابعاد صفحه در باسکول های جاده ای 50 تن 3×8 متر و استقامت صفحه در این باسکول ها 120 تن می باشد که می توان به دو صورت روی زمین و همسطح زمین آنها را ساخته و مونتاژ نمود. در این نوع باسکول از 4 عدد لودسل استفاده می شود و طبق آئین نامه استاندارد دقت توزین در این باسکول ها برابر با تلرانس 5± می باشد. وزن کفه در این باسکول ها 19 تن می باشد.

ابعاد باسکول جاده ای 60 تنی

ابعاد صفحه در باسکول های جاده ای 60 تن 3×16 متر و استقامت صفحه در این باسکول ها 180تن می باشد که می توان به دو صورت روی زمین و همسطح زمین آنها را ساخته و مونتاژ نمود. در این نوع باسکول از 8 عدد لودسل استفاده می شود و طبق آئین نامه استاندارد دقت توزین در این باسکول ها برابر با تلرانس 5± می باشد. وزن کفه در این باسکول ها 38 تن می باشد.

3- لودسل Load cell

لودسل باسکول جاده ای
لودسل باسکول جاده ای

باسکول ها در مدل ها و کاربرد های متفاوتی در بازار عرضه می شوند و یکی از مهمترین قطعاتی است که در باسکول استفاده می شوند لودسل ها می باشند. لودسل، حسگری است که در اندازه گیری وزن و نیروی وارده به آن مورد استفاده قرار می گیرد و اندازه گیری آن به صورت دیجیتالی می باشد.

روش محاسبه نیرو در لودسل ها به این صورت است که این حسگر ها نیروی وارده به لودسل را به سیگنال های الکتریکی قابل اندازه گیری تبدیل می کند و پس از آن در سیستم کنترلی از قبل طراحی شده پردازش می کنند. در واقع لودسل ها یک مبدل می باشند که در انواع مختلف از جمله مکانیکی، الکتریکی، مغناطیسی و یا نوری تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شوند.

لودسل ها دارای کلاس ها و ظرفیت های متفاوتی هستند. لودسل های مرغوب دارای استاندارد جهانی OIML می باشند که این استاندارد نشان دهنده کیفیت و دقت لودسل است.

لودسل های مورد استفاده در باسکول در انواع ذیل می باشند:

 • لودسل فشاری
 • لودسل خمشی
 • لودسل تک پایه
 • لودسل کششی

لودسل های مورد استفاده در باسکول های باسکول سازان کلی و یا زمیک می باشد که در صورت درخواست مشتری می توان از لودسل های آلمانی استفاده نمود.

حتما بخوانید: در این مقاله لودسل باسکول و عملکرد آن را به طور کامل تشریح کرده ایم.

4- جانکشن باکس Junction box

جانکشن باکس
جانکشن باکس

جانکشن باکس همان جعبه تقسیم الکتریکی می باشد که از آن برای انشعاب گرفتن از سیم و کابل و یا اتصال آنها به یک دیگر استفاده می شود. جانکش باکس محل امن و محافظت شده ای برای ترمینال ها و اتصالات الکتریکی می باشد. جانکشن باکس ها در سایزهای مختلف و به صورت فلزی و یا پلاستیکی موجود می باشند که از آنها هم در برق کاری ساختمان و هم در سیستم های صنعتی و کارگاهی استفاده می شود.

در باسکول های جاده ای تریلی کش جانکشن باکس وسیله ای است جهت موازی نمودن کابل لودسل ها و ارسال سیگنال های های مجموعه به نمایشگر. جانکشن باکس وظیفه گوشه گیری و همگن سازی نقاط مختلف باسکول از لحاظ نمایش وزن را بر عهده دارد در واقع می توان گفت دقت لودسل ها و نشاندهنده باسکول به دقت جانکشن باکس بستگی دارد. کابل های ارتباطی لودسل ها وارد جعبه جانکشن باکش شده و از آنجا به نشانگر متصل می شوند.

جانکشن باکس مقدار خروجی 2 یا چند لودسل با ظرفیت واحد را یکسان می کند. برای مثال فرض می گیریم که 4 عدد لودسل 10000 کیلوگرمی زیر یک صفحه باسکول نصب شده است. چون احتمال برابر بودن میلی ولت این چهار لودسل بسیار کم می باشد می باید مقدار خروجی لودسل ها را تا جایی که امکان پذیر است به یکدیگر نزدیک کنیم تا چهار گوشه باسکول در زمان توزین یک وزن واحد را نشان دهند. بنابراین از مدار الکتریکی جانکشن باکس که شامل چندین مقاومت است می توان استفاده نمود.

انواع جانکشن باکس

 • تصحیح کننده ولتاژ (تحریک لودسل)

در این جانکشن باکس ها با قرار دادن یک مقاومت به صورت سری در ورودی ولتاژ تحریک، گوشه های باسکول یکسان سازی می شود. این روش به دلیل متفاوت بودن خروجی لودسل ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب این روش می توان به حساس بودن در برابر درجه حرارت محیط اشاره کرد. زیرا برای یکسان سازی ولتاژ باید مقاومت های زیادی را به صورت سری استفاده نمود.

در نمونه ای دیگر از این جانکشن باکس ها با قرار دادن مقاومت سیمی در سر راه ولتاژ تحریک قابل دستیابی است ولی به دلیل اینکه پیچیدن مقاومت در این نوع با بیش از یک اهم از نظر علمی مناسب نمی باشد عملا از این روش استفاده نمی شود.

 • تحریک ولتاژ خروجی لودسل

اساس کار در این روش قرار دادن یک مقاومت متغییر بسیار بالا به صورت موازی در خروجی لودسل و کاهش خروجی آن و یکسان سازی وزن در گوشه های باسکول می باشد.

سادگی در یکسان سازی وزن در گوشه های باسکول از مزیت های این روش می باشد که با این کار لودسل با خروجی های متفاوت در کوتاه ترین زمان ممکن یکسان سازی می شود.

از معایب آن می توان به حساس بودن در برابر رطوبت به دلیل استفاده از مقاومت زیاد به صورت موازی و وجود اجزای فراوان در آن، اشاره کرد به طوری که رطوبت موجب خطای توزین خواهد شد. حتی در محیط های خشک هم اگر در جانکشن باکس از نوع مقاومت های خاص استفاده نشود حساسیت زیادی به درجه حرارت محیط ایجاد خواهد کرد.

5- نشانگر Indicator

نمایشگر
نشانگر

مشخصات نشانگر GAMA 07 مورد استفاده در باسکول های جاده ای باسکول سازان

 • دارای آرم و هولوگرام استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران
 • 16000 توزین پر و خالی
 • 255 عدد کد کالا و مشتری (قابل تعریف)
 • 300 عدد وزن کامیون های ثابت
 • امکان تعیین فرمت قبض باسکول
 • امکان تعریف نام و آدرس واحد تولیدی در قبض باسکول
 • تعریف حق توزین برای انواع خودروها شامل: تریلی – کامیون – نیسان و غیره.
 • ساعت و تاریخ فارسی پاک نشدنی با قطع برق
 • کیبورد 32 کلیدی با قابلیت اتصال به کامپیوتر با سرعت ماکزیمم 32400 بیت بر ثانیه
 • نمایش حروف و کلمات فارسی در صفحه نمایشگر
 • بیلان گیری از موارد: کد کالا، شماره کامیون خاص، تاریخ، ردیف و کد مشتری
 • مبدل آنالوگ به دیجیتال 24A/D
 • اتصال 8 عدد لودسل 350 اهمی
 • ولتاژ تغذیه لودسل 5 ولت AC
 • 8 فرمان خروجی رله به صورت اختیاری
 • امکان وصل دو سیستم توزین مستقل به یک نمایشگر
 • فیلتر آنالوگ و دیجیتال قوی
 • نمایش وزن با دقت 1 کیلو گرم در حالتی که زینه 5 یا 10 باشد

6- پرینترPrinter

پرینتر
پرینتر

مشخصات پرینتر Epson LQ-300 مورد استفاده در باسکول های کامیون باسکول سازان
پرینتر اپسون امکان تغذیه کاغذ تک برگ و پیوسته و همچنین امکان چاپ 10 نوع فونت استاندارد و 8 نوع فونت بارکد را دارا می باشد. همچنین این پرینترها دارای پورت های موازی و سریال و USB می باشند. عمر ریبون این دستگاه 2 میلیون کاراکتر و عمر هد آن 200 میلیون کاراکتر می باشد.

 • کیفیت چاپ: 360×360
 • حداکثر سرعت چاپ: 18000 حرف در دقیقه
 • حداکثر عرض چاپ: 80 ستون

در صورت درخواست مشتری می توان از هر نوع پرینتر دیگر در باسکول استفاده نمود.

ما با بهره گیری از کارشناسان متخصص در سایت باسکول سازان، آماده پاسخگویی به هرگونه سوالات شما کاربران گرامی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس